North East Locality Committee - 19 February 2018
Monday, 19th February 2018 at 10:00am 

Agenda

Slides

Transcript

Map

Resources

Forums

Speakers

Votes

 
Start of webcast
Share this agenda point
  1. Cllr Maureen Child (Labour)
  2. Rachel Gentleman (Clerk)
  3. Rachel Gentleman (Clerk)
Item 1.1 - Appointment of Convener
Share this agenda point
  1. Cllr Marion Donaldson (Labour)
  2. Cllr Marion Donaldson (Labour)
  3. Rachel Gentleman (Clerk)
  4. Cllr Joan Griffiths (Labour)
  5. Rachel Gentleman (Clerk)
  6. Rachel Gentleman (Clerk)
Item 1.2 - Appointment of Vice-Convener
Share this agenda point
Item 2.1 - Order of business
Share this agenda point
  1. Rachel Gentleman (Clerk)
Item 3.1 - Declaration of interests
Share this agenda point
  1. Cllr Ian Campbell (Scottish National Party)
  2. Cllr Ian Campbell (Scottish National Party)
  3. Rachel Gentleman (Clerk)
  4. Rachel Gentleman (Clerk)
Item 1.2 - Appointment of Vice-Convener
Share this agenda point
  1. Rachel Gentleman (Clerk)
  2. Cllr Kate Campbell (Scottish National Party)
  3. Rachel Gentleman (Clerk)
  4. Cllr Chas Booth (Scottish Green)
  5. Cllr Chas Booth (Scottish Green)
  6. Rachel Gentleman (Clerk)
  7. Rachel Gentleman (Clerk)
  8. Rachel Gentleman (Clerk)
  9. Rachel Gentleman (Clerk)
  10. Rachel Gentleman (Clerk)
  11. Rachel Gentleman (Clerk)
  12. Rachel Gentleman (Clerk)
  13. Mr Stephen Broughton (Clerk)
  14. Mr Stephen Broughton (Clerk)
  15. Rachel Gentleman (Clerk)
  16. Rachel Gentleman (Clerk)
  17. Cllr Maureen Child (Labour)
  18. Cllr Maureen Child (Labour)
  19. Rachel Gentleman (Clerk)
Item 2.1 - Order of business
Share this agenda point
Item 3.1 - Declaration of interests
Share this agenda point
  1. Rachel Gentleman (Clerk)
  2. Cllr Maureen Child (Labour)
  3. Rachel Gentleman (Clerk)
  4. Cllr Maureen Child (Labour)
  5. Cllr Maureen Child (Labour)
Item 4.1 - Welcome and introduction by Convener
Share this agenda point
Item 5.1 - Deputations
Share this agenda point
Item 6.1 - Membership, Remit & Terms of Reference
Share this agenda point
  1. Rachel Gentleman (Clerk)
  2. Cllr Maureen Child (Labour)
  3. Cllr Mary Campbell (Scottish Green)
  4. Cllr Maureen Child (Labour)
  5. Gavin King (Clerk)
  6. Gavin King (Clerk)
  7. Cllr Maureen Child (Labour)
  8. Cllr Chas Booth (Scottish Green)
  9. Cllr Maureen Child (Labour)
  10. Cllr Amy McNeese-Mechan
  11. Cllr Maureen Child (Labour)
  12. Cllr Kate Campbell (Scottish National Party)
  13. Cllr Kate Campbell (Scottish National Party)
  14. Cllr Maureen Child (Labour)
  15. Rachel Gentleman (Clerk)
  16. Rachel Gentleman (Clerk)
Item 7.1 - North East Locality Committee Work Programme - February 2018
Share this agenda point
  1. Cllr Maureen Child (Labour)
  2. Gavin King (Clerk)
  3. Gavin King (Clerk)
  4. Cllr Maureen Child (Labour)
  5. Rachel Gentleman (Clerk)
  6. Cllr Maureen Child (Labour)
  7. Evelyn Kilmurry
  8. Cllr Maureen Child (Labour)
  9. Evelyn Kilmurry
  10. Cllr Callum Laidlaw (Conservative)
  11. Cllr Maureen Child (Labour)
  12. Cllr Maureen Child (Labour)
  13. Evelyn Kilmurry
  14. Cllr Maureen Child (Labour)
  15. Evelyn Kilmurry
  16. Cllr Mary Campbell (Scottish Green)
  17. Evelyn Kilmurry
  18. Cllr Maureen Child (Labour)
  19. Evelyn Kilmurry
  20. Cllr Maureen Child (Labour)
  21. Evelyn Kilmurry
  22. Rachel Gentleman (Clerk)
  23. Rachel Gentleman (Clerk)
Item 8.1 - North East Locality Improvement Plan
Item 8.2 - Edinburgh Partnership - Review and Consultation of Governance and Partnership Working Arrangements
Share this agenda point
  1. Cllr Maureen Child (Labour)
  2. Cllr Maureen Child (Labour)
  3. Cllr Maureen Child (Labour)
  4. Cllr Kate Campbell (Scottish National Party)
  5. Cllr Maureen Child (Labour)
  6. Cllr Maureen Child (Labour)
  7. Cllr Joan Griffiths (Labour)
  8. Cllr Maureen Child (Labour)
  9. Rachel Gentleman (Clerk)
Item 9.1 - Dates, times and venues of future meetings
Share this agenda point
  1. Cllr Maureen Child (Labour)
  2. Cllr Maureen Child (Labour)
  3. Cllr Alex Staniforth (Scottish Green)
  4. Cllr Alex Staniforth (Scottish Green)
  5. Cllr Maureen Child (Labour)
  6. Cllr Alex Staniforth (Scottish Green)
  7. Cllr Maureen Child (Labour)
  8. Cllr Callum Laidlaw (Conservative)
  9. Cllr Maureen Child (Labour)
  10. Cllr Amy McNeese-Mechan
  11. Cllr Maureen Child (Labour)
  12. Cllr Chas Booth (Scottish Green)
  13. Cllr Chas Booth (Scottish Green)
  14. Cllr Maureen Child (Labour)
  15. Cllr Kate Campbell (Scottish National Party)
  16. Cllr Kate Campbell (Scottish National Party)
  17. Cllr Maureen Child (Labour)
  18. Cllr Joan Griffiths (Labour)
  19. Cllr Maureen Child (Labour)
  20. Cllr Alex Staniforth (Scottish Green)
  21. Cllr Alex Staniforth (Scottish Green)
  22. Cllr Maureen Child (Labour)
  23. Cllr Amy McNeese-Mechan
  24. Cllr Amy McNeese-Mechan
  25. Cllr Maureen Child (Labour)
  26. Cllr Mary Campbell (Scottish Green)
  27. Cllr Maureen Child (Labour)
  28. Cllr Marion Donaldson (Labour)
  29. Cllr Marion Donaldson (Labour)
  30. Cllr Maureen Child (Labour)
  31. Cllr Marion Donaldson (Labour)
  32. Gavin King (Clerk)
  33. Gavin King (Clerk)
  34. Cllr Maureen Child (Labour)
  35. Cllr Marion Donaldson (Labour)
  36. Cllr Maureen Child (Labour)
  37. Cllr Ian Campbell (Scottish National Party)
  38. Cllr Ian Campbell (Scottish National Party)
  39. Cllr Maureen Child (Labour)
  40. Cllr Maureen Child (Labour)
  41. Cllr Amy McNeese-Mechan
  42. Cllr Amy McNeese-Mechan
  43. Cllr Maureen Child (Labour)
  44. Cllr Kate Campbell (Scottish National Party)
  45. Cllr Maureen Child (Labour)
  46. Cllr Maureen Child (Labour)
  47. Gavin King (Clerk)
  48. Gavin King (Clerk)
  49. Cllr Maureen Child (Labour)
  50. Rachel Gentleman (Clerk)
Item 10.1 - Motion by Councillor Staniforth - Powderhall Railway Path
Share this agenda point
  1. Cllr Maureen Child (Labour)
  2. Cllr Alex Staniforth (Scottish Green)
  3. Cllr Maureen Child (Labour)
  4. Cllr Maureen Child (Labour)
  5. Cllr Alex Staniforth (Scottish Green)
  6. Cllr Alex Staniforth (Scottish Green)
  7. Cllr Alex Staniforth (Scottish Green)
  8. Cllr Maureen Child (Labour)
  9. Cllr Maureen Child (Labour)
  10. Cllr Ian Campbell (Scottish National Party)
  11. Cllr Ian Campbell (Scottish National Party)
  12. Cllr Maureen Child (Labour)
  13. Cllr Maureen Child (Labour)
  14. Cllr Ian Campbell (Scottish National Party)
  15. Cllr Alex Staniforth (Scottish Green)
  16. Cllr Alex Staniforth (Scottish Green)
  17. Cllr Maureen Child (Labour)
  18. Cllr Susan Rae (Scottish Green)
  19. Cllr Susan Rae (Scottish Green)
  20. Cllr Maureen Child (Labour)
  21. Cllr Susan Rae (Scottish Green)
  22. Cllr Amy McNeese-Mechan
  23. Cllr Maureen Child (Labour)
  24. Cllr Maureen Child (Labour)
  25. Cllr Maureen Child (Labour)
  26. Cllr Maureen Child (Labour)
  27. Cllr Amy McNeese-Mechan
  28. Cllr Maureen Child (Labour)
  29. Cllr Maureen Child (Labour)
  30. Cllr Maureen Child (Labour)
  31. Cllr Maureen Child (Labour)
  32. Cllr Maureen Child (Labour)
  33. Cllr Chas Booth (Scottish Green)
  34. Cllr Chas Booth (Scottish Green)
  35. Cllr Chas Booth (Scottish Green)
  36. Cllr Chas Booth (Scottish Green)
  37. Cllr Chas Booth (Scottish Green)
  38. Cllr Maureen Child (Labour)
  39. Cllr Maureen Child (Labour)
  40. Cllr Alex Staniforth (Scottish Green)
  41. Cllr Alex Staniforth (Scottish Green)
  42. Cllr Maureen Child (Labour)
  43. Cllr Maureen Child (Labour)
  44. Cllr Maureen Child (Labour)
  45. Rachel Gentleman (Clerk)
  46. Rachel Gentleman (Clerk)
  47. Cllr Maureen Child (Labour)
  48. Webcast Finished
Cllr Maureen Child (Labour)
City of Edinburgh Council
Cllr Joan Griffiths (Labour)
City of Edinburgh Council
Cllr Amy McNeese-Mechan
City of Edinburgh Council
Cllr Susan Rae (Scottish Green)
City of Edinburgh Council