South East Locality Committee
Wednesday, 21st February 2018 at 2:00pm 

Agenda

Slides

Transcript

Map

Resources

Forums

Speakers

Votes

 
Start of webcast
Share this agenda point
  1. Lesley Birrell (Clerk)
  2. Lesley Birrell (Clerk)
Item 1.1 - Appointment of Convener
Share this agenda point
  1. Cllr Karen Doran (Labour)
Item 1.2 - Appointment of Vice-Convener
Share this agenda point
  1. Cllr Ian Perry (Labour)
  2. Lesley Birrell (Clerk)
  3. Cllr Ian Perry (Labour)
  4. Cllr Ian Perry (Labour)
  5. Lesley Birrell (Clerk)
  6. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  7. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  8. Lesley Birrell (Clerk)
  9. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  10. Lesley Birrell (Clerk)
  11. Lesley Birrell (Clerk)
  12. Lesley Birrell (Clerk)
  13. Lesley Birrell (Clerk)
  14. Lesley Birrell (Clerk)
  15. Lesley Birrell (Clerk)
  16. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  17. Lesley Birrell (Clerk)
  18. Cllr Steve Burgess (Scottish Green)
  19. Lesley Birrell (Clerk)
  20. Cllr Neil Ross (Liberal Democrat)
  21. Lesley Birrell (Clerk)
  22. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  23. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  24. Lesley Birrell (Clerk)
  25. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  26. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  27. Lesley Birrell (Clerk)
  28. Cllr Steve Burgess (Scottish Green)
  29. Lesley Birrell (Clerk)
  30. Lesley Birrell (Clerk)
  31. Lesley Birrell (Clerk)
  32. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  33. Lesley Birrell (Clerk)
2.1 - Order of Business
Share this agenda point
Item 3.1 - Declaration of Interests
Share this agenda point
  1. Lesley Birrell (Clerk)
Item 4.1 - Deputation
Share this agenda point
Item 5.1 - Membership, Remit and Terms of Reference
Share this agenda point
  1. Lesley Birrell (Clerk)
Item 5.2 - Principles for Locality Committees
Share this agenda point
  1. Lesley Birrell (Clerk)
  2. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  3. Sarah Burns ( South East Locality Manager)
  4. Cllr Neil Ross (Liberal Democrat)
  5. Cllr Mandy Watt (Labour)
  6. Cllr Mandy Watt (Labour)
  7. Sarah Burns ( South East Locality Manager)
  8. Sarah Burns ( South East Locality Manager)
  9. Lesley Birrell (Clerk)
  10. Cllr Mandy Watt (Labour)
  11. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  12. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  13. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  14. Cllr Mandy Watt (Labour)
  15. Cllr Mandy Watt (Labour)
  16. Cllr Karen Doran (Labour)
  17. Cllr Karen Doran (Labour)
  18. Cllr Mandy Watt (Labour)
  19. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  20. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  21. Cllr Mandy Watt (Labour)
  22. Cllr Karen Doran (Labour)
  23. Cllr Karen Doran (Labour)
  24. Cllr Mandy Watt (Labour)
  25. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  26. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  27. Cllr Mandy Watt (Labour)
  28. Cllr Nick Cook (Conservative)
  29. Cllr Lesley Macinnes (Scottish National Party)
  30. Cllr Mandy Watt (Labour)
  31. Cllr Nick Cook (Conservative)
  32. Cllr Mandy Watt (Labour)
  33. Cllr Lesley Macinnes (Scottish National Party)
  34. Cllr Mandy Watt (Labour)
  35. Cllr Lezley Marion Cameron (Labour)
  36. Cllr Lezley Marion Cameron (Labour)
  37. Cllr Mandy Watt (Labour)
  38. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  39. Cllr Mandy Watt (Labour)
  40. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  41. Cllr Mandy Watt (Labour)
  42. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  43. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  44. Cllr Mandy Watt (Labour)
  45. Lesley Birrell (Clerk)
  46. Cllr Mandy Watt (Labour)
  47. Cllr Claire Miller (Scottish Green)
  48. Cllr Claire Miller (Scottish Green)
  49. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  50. Cllr Claire Miller (Scottish Green)
  51. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  52. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  53. Cllr Mandy Watt (Labour)
  54. Paul Lawrence (Executive Director of Place)
  55. Paul Lawrence (Executive Director of Place)
  56. Cllr Mandy Watt (Labour)
  57. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  58. Cllr Mandy Watt (Labour)
  59. Cllr Mandy Watt (Labour)
  60. Paul Lawrence (Executive Director of Place)
  61. Cllr Mandy Watt (Labour)
  62. Cllr Claire Miller (Scottish Green)
  63. Cllr Claire Miller (Scottish Green)
  64. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  65. Cllr Mandy Watt (Labour)
  66. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  67. Cllr Mandy Watt (Labour)
  68. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  69. Cllr Mandy Watt (Labour)
  70. Cllr Steve Burgess (Scottish Green)
  71. Cllr Steve Burgess (Scottish Green)
  72. Cllr Steve Burgess (Scottish Green)
  73. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  74. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  75. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  76. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  77. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  78. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  79. Cllr Mandy Watt (Labour)
  80. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  81. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  82. Cllr Mandy Watt (Labour)
  83. Lesley Birrell (Clerk)
Item 6.1 - South East Locality Work Programme
Item 7.1 - South East Locality Improvement Plan
Share this agenda point
  1. Sarah Burns ( South East Locality Manager)
  2. Cllr Mandy Watt (Labour)
  3. Cllr Claire Miller (Scottish Green)
  4. Cllr Claire Miller (Scottish Green)
  5. Sarah Burns ( South East Locality Manager)
  6. Cllr Mandy Watt (Labour)
  7. Cllr Claire Miller (Scottish Green)
  8. Cllr Claire Miller (Scottish Green)
  9. Sarah Burns ( South East Locality Manager)
  10. Michele Mulvaney
  11. Michele Mulvaney
  12. Paul Lawrence (Executive Director of Place)
  13. Paul Lawrence (Executive Director of Place)
  14. Cllr Mandy Watt (Labour)
  15. Cllr Mandy Watt (Labour)
  16. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  17. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  18. Paul Lawrence (Executive Director of Place)
  19. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  20. Cllr Mandy Watt (Labour)
  21. Cllr Mandy Watt (Labour)
  22. Paul Lawrence (Executive Director of Place)
  23. Cllr Mandy Watt (Labour)
  24. Cllr Mandy Watt (Labour)
  25. Lesley Birrell (Clerk)
Item 7.2 - Road Safety in Greenbank Lane - Motion by Councillor Nick Cook
Share this agenda point
  1. Cllr Mandy Watt (Labour)
  2. Sarah Burns ( South East Locality Manager)
  3. Cllr Mandy Watt (Labour)
  4. Sarah Burns ( South East Locality Manager)
  5. Cllr Mandy Watt (Labour)
  6. Cllr Nick Cook (Conservative)
  7. Cllr Mandy Watt (Labour)
  8. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  9. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  10. Cllr Mandy Watt (Labour)
  11. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  12. Cllr Mandy Watt (Labour)
  13. Lesley Birrell (Clerk)
Item 7.3 - Edinburgh Partnership - Review and Consultation of Governance and Partnership Working Arrangements
Share this agenda point
  1. Michele Mulvaney
  2. Michele Mulvaney
  3. Cllr Mandy Watt (Labour)
  4. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  5. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  6. Michele Mulvaney
  7. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  8. Cllr Mandy Watt (Labour)
  9. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  10. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  11. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  12. Cllr Mandy Watt (Labour)
  13. Cllr Lezley Marion Cameron (Labour)
  14. Cllr Lezley Marion Cameron (Labour)
  15. Michele Mulvaney
  16. Michele Mulvaney
  17. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  18. Cllr Mandy Watt (Labour)
  19. Cllr Lezley Marion Cameron (Labour)
  20. Cllr Lezley Marion Cameron (Labour)
  21. Cllr Mandy Watt (Labour)
  22. Michele Mulvaney
  23. Cllr Lezley Marion Cameron (Labour)
  24. Michele Mulvaney
  25. Cllr Mandy Watt (Labour)
  26. Cllr Mandy Watt (Labour)
  27. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  28. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  29. Cllr Mandy Watt (Labour)
  30. Webcast Finished
Cllr Nick Cook (Conservative)
City of Edinburgh Council
Cllr Karen  Doran (Labour)
City of Edinburgh Council
Community Engagement Manager
Cllr Ian Perry (Labour)
City of Edinburgh Council
Cllr Mandy Watt (Labour)
City of Edinburgh Council