South East Locality Committee - 25 June 2018 - Monday, 25th June 2018 at 7:00pm - City of Edinburgh Council Webcasts

South East Locality Committee - 25 June 2018
Monday, 25th June 2018 at 7:00pm 

Agenda

Slides

Transcript

Map

Resources

Forums

Speakers

Votes

 
Start of webcast
Share this agenda point
  1. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  2. Cllr Mandy Watt (Labour)
  3. Lesley Birrell (Clerk)
  4. Lesley Birrell (Clerk)
  5. Lesley Birrell (Clerk)
Item 1.1 - Order of Business
Share this agenda point
Item 2.1 - Declaration of Interests
Share this agenda point
  1. Lesley Birrell (Clerk)
Item 3.1 - Deputation - Sciennes Primary Parent Council
Share this agenda point
  1. Cllr Mandy Watt (Labour)
  2. Cllr Mandy Watt (Labour)
  3. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  4. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  5. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  6. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  7. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  8. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  9. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  10. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  11. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  12. Cllr Steve Burgess (Scottish Green)
  13. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  14. Cllr Alison Dickie (Scottish National Party)
  15. Cllr Alison Dickie (Scottish National Party)
  16. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  17. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  18. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  19. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  20. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  21. Lesley Birrell (Clerk)
Item 4.1 - Minute of South East Locality Committee of 23 April 2018
Share this agenda point
Item 5.1 - Work Programme
Share this agenda point
  1. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  2. Sarah Burns ( South East Locality Manager)
  3. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  4. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  5. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  6. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  7. Paul Lawrence (Executive Director of Place)
  8. Sarah Burns ( South East Locality Manager)
  9. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  10. Cllr Nick Cook (Conservative)
  11. Cllr Nick Cook (Conservative)
  12. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  13. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  14. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  15. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  16. Lesley Birrell (Clerk)
  17. Lesley Birrell (Clerk)
  18. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  19. Lesley Birrell (Clerk)
Item 5.2 - Rolling Actions Log
Share this agenda point
  1. Sarah Burns ( South East Locality Manager)
  2. Sarah Burns ( South East Locality Manager)
  3. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  4. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  5. Lesley Birrell (Clerk)
  6. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  7. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  8. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  9. Lesley Birrell (Clerk)
  10. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  11. Lesley Birrell (Clerk)
Item 6.1(a) - Scottish Fire & Rescue Service - Performance Update - January to March 2018
Share this agenda point
  1. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  2. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  3. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  4. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  5. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  6. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  7. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  8. Cllr Derek Howie (Scottish National Party)
  9. Cllr Derek Howie (Scottish National Party)
  10. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  11. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  12. Cllr Neil Ross (Liberal Democrat)
  13. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  14. Cllr Steve Burgess (Scottish Green)
  15. Cllr Steve Burgess (Scottish Green)
  16. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  17. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  18. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  19. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  20. Lesley Birrell (Clerk)
Item 6.2 - South East Locality Roads and Transport
Share this agenda point
  1. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  2. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  3. Cllr Nick Cook (Conservative)
  4. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  5. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  6. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  7. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  8. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  9. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  10. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  11. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  12. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  13. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  14. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  15. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  16. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  17. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  18. Cllr Lesley Macinnes (Scottish National Party)
  19. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  20. Cllr Neil Ross (Liberal Democrat)
  21. Cllr Neil Ross (Liberal Democrat)
  22. Cllr Neil Ross (Liberal Democrat)
  23. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  24. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  25. Cllr Mandy Watt (Labour)
  26. Cllr Nick Cook (Conservative)
  27. Cllr Nick Cook (Conservative)
  28. Cllr Mandy Watt (Labour)
  29. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  30. Cllr Mandy Watt (Labour)
  31. Lesley Birrell (Clerk)
  32. Cllr Mandy Watt (Labour)
  33. Cllr Mandy Watt (Labour)
  34. Lesley Birrell (Clerk)
  35. Cllr Mandy Watt (Labour)
  36. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  37. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  38. Cllr Mandy Watt (Labour)
  39. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  40. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  41. Cllr Mandy Watt (Labour)
  42. Cllr Lezley Marion Cameron (Labour)
  43. Cllr Mandy Watt (Labour)
  44. Lesley Birrell (Clerk)
Item 6.4 - Locality Performance Dashboard
Share this agenda point
  1. Cllr Mandy Watt (Labour)
  2. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  3. Cllr Mandy Watt (Labour)
  4. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  5. Cllr Mandy Watt (Labour)
  6. Lesley Birrell (Clerk)
Item 6.5 - 2017 Edinburgh People Survey
Share this agenda point
  1. Cllr Mandy Watt (Labour)
  2. Cllr Mandy Watt (Labour)
  3. Cllr Mandy Watt (Labour)
  4. Cllr Lezley Marion Cameron (Labour)
  5. Cllr Lezley Marion Cameron (Labour)
  6. Cllr Lezley Marion Cameron (Labour)
  7. Cllr Lezley Marion Cameron (Labour)
  8. Cllr Mandy Watt (Labour)
  9. Lesley Birrell (Clerk)
Item 7.1 - Convener and Vice-Convener Appointments
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Mandy Watt (Labour)
  3. Cllr Mandy Watt (Labour)
  4. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  5. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  6. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  7. Cllr Mandy Watt (Labour)
  8. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  9. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  10. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  11. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  12. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  13. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  14. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  15. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  16. Cllr Mandy Watt (Labour)
  17. Lesley Birrell (Clerk)
Item 7.2 - Neighbourhood Environment Programme & Community Grants Fund
Share this agenda point
  1. Sarah Burns ( South East Locality Manager)
  2. Cllr Mandy Watt (Labour)
  3. Cllr Nick Cook (Conservative)
  4. Cllr Nick Cook (Conservative)
  5. Sarah Burns ( South East Locality Manager)
  6. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  7. Cllr Nick Cook (Conservative)
  8. Sarah Burns ( South East Locality Manager)
  9. Cllr Mandy Watt (Labour)
  10. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  11. Sarah Burns ( South East Locality Manager)
  12. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  13. Sarah Burns ( South East Locality Manager)
  14. Cllr Mandy Watt (Labour)
  15. Cllr Steve Burgess (Scottish Green)
  16. Cllr Steve Burgess (Scottish Green)
  17. Sarah Burns ( South East Locality Manager)
  18. Cllr Steve Burgess (Scottish Green)
  19. Sarah Burns ( South East Locality Manager)
  20. Cllr Mandy Watt (Labour)
  21. Cllr Mandy Watt (Labour)
  22. Cllr Mandy Watt (Labour)
  23. Cllr Mandy Watt (Labour)
  24. Cllr Lesley Macinnes (Scottish National Party)
  25. Cllr Mandy Watt (Labour)
  26. Cllr Mandy Watt (Labour)
  27. Cllr Mandy Watt (Labour)
  28. Cllr Mandy Watt (Labour)
  29. Cllr Lezley Marion Cameron (Labour)
  30. Cllr Lezley Marion Cameron (Labour)
  31. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  32. Cllr Lezley Marion Cameron (Labour)
  33. Cllr Mandy Watt (Labour)
  34. Cllr Lezley Marion Cameron (Labour)
  35. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  36. Cllr Lezley Marion Cameron (Labour)
  37. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  38. Cllr Lezley Marion Cameron (Labour)
  39. Cllr Lezley Marion Cameron (Labour)
  40. Cllr Mandy Watt (Labour)
  41. Cllr Mandy Watt (Labour)
  42. Paul Lawrence (Executive Director of Place)
  43. Cllr Mandy Watt (Labour)
  44. Lesley Birrell (Clerk)
Item 7.3 - Community Grants Fund - referral from Culture and Communities Committee
Share this agenda point
  1. Cllr Mandy Watt (Labour)
  2. Sarah Burns ( South East Locality Manager)
  3. Sarah Burns ( South East Locality Manager)
  4. Cllr Mandy Watt (Labour)
  5. Webcast Finished
Photograph of Cllr Nick Cook (Conservative)
City of Edinburgh Council
Photograph of Cllr Mandy Watt (Labour)
City of Edinburgh Council