City of Edinburgh Council
Thursday, 19th September 2019 at 10:00am 

Agenda

Slides

Transcript

Map

Resources

Forums

Speakers

Votes

 
Start of webcast
Share this agenda point
  1. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
1. Order of business
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
a) Motions and Amendments
a) Questions and Answers
2. Declaration of interests
Share this agenda point
  1. Cllr Max Mitchell (Conservative)
  2. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  3. Cllr Callum Laidlaw (Conservative)
  4. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  5. Cllr Scott Arthur (Labour)
  6. Cllr Donald Wilson (Labour)
  7. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  8. Cllr Lesley Macinnes (Scottish National Party)
  9. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  10. Cllr Denis Dixon (Scottish National Party)
  11. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  12. Cllr Alex Staniforth (Scottish Green)
  13. Cllr Claire Miller (Scottish Green)
  14. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  15. Cllr Hal Osler (Liberal Democrat)
  16. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  17. Cllr Graeme Bruce (Conservative)
  18. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
3 a) Deputations
Share this agenda point
  1. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  2. Deputation
  3. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  4. Deputation
  5. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  6. Deputation
  7. Cllr Scott Arthur (Labour)
  8. Deputation
  9. Deputation
  10. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  11. Cllr Catherine Fullerton (Scottish National Party)
  12. Deputation
  13. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  14. Cllr Maureen Child (Labour)
  15. Deputation
  16. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  17. Cllr Lesley Macinnes (Scottish National Party)
  18. Deputation
  19. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  20. Cllr Claire Miller (Scottish Green)
  21. Deputation
  22. Deputation
  23. Deputation
  24. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  25. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
3 a) Deputations
Share this agenda point
  1. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
8 c) Edinburgh City Centre Transformation
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Lesley Macinnes (Scottish National Party)
  3. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  4. Cllr Lesley Macinnes (Scottish National Party)
  5. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  6. Cllr Scott Arthur (Labour)
  7. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  8. Cllr Scott Arthur (Labour)
  9. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  10. Cllr Nick Cook (Conservative)
  11. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  12. Cllr Nick Cook (Conservative)
  13. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  14. Cllr Graham Hutchison (Conservative)
  15. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  16. Cllr Claire Miller (Scottish Green)
  17. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  18. Cllr Claire Miller (Scottish Green)
  19. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  20. Cllr Gillian Gloyer (Liberal Democrat)
  21. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  22. Cllr Scott Douglas (Conservative)
  23. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  24. Cllr Callum Laidlaw (Conservative)
  25. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  26. Cllr Eleanor Bird (Scottish National Party)
  27. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  28. Cllr Gavin Corbett (Scottish Green)
  29. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  30. Cllr Gavin Corbett (Scottish Green)
  31. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  32. Cllr Alasdair Rankin (Scottish National Party)
  33. Cllr Alasdair Rankin (Scottish National Party)
  34. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  35. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  36. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  37. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  38. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  39. Cllr Lezley Marion Cameron (Labour)
  40. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  41. Cllr Jim Campbell (Conservative)
  42. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  43. Cllr Jim Campbell (Conservative)
  44. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  45. Cllr Iain Whyte (Conservative)
  46. Cllr Alex Staniforth (Scottish Green)
  47. Cllr Iain Whyte (Conservative)
  48. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  49. Cllr Iain Whyte (Conservative)
  50. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  51. Cllr Iain Whyte (Conservative)
  52. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  53. Cllr Phil Doggart (Conservative)
  54. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  55. Cllr Hal Osler (Liberal Democrat)
  56. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  57. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  58. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  59. Cllr Lesley Macinnes (Scottish National Party)
  60. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  61. Cllr Lesley Macinnes (Scottish National Party)
  62. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  63. Cllr Lesley Macinnes (Scottish National Party)
  64. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  65. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
4. Minutes
Share this agenda point
4 a) Minutes
5. Questions
Share this agenda point
  1. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
5 a) By Councillor Webber - Taxi Usage
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Susan Webber (Conservative)
  3. Cllr Alasdair Rankin (Scottish National Party)
  4. Cllr Chas Booth (Scottish Green)
  5. Cllr Alasdair Rankin (Scottish National Party)
  6. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  7. Cllr Alasdair Rankin (Scottish National Party)
  8. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
5 b) By Councillor Neil Ross - Public Toilets
Share this agenda point
  1. Cllr Neil Ross (Liberal Democrat)
  2. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  3. Cllr Neil Ross (Liberal Democrat)
  4. Cllr Lesley Macinnes (Scottish National Party)
5 c) By Councillor Mowat - Tour Buses Operated by Lothian Buses
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  3. Cllr Lesley Macinnes (Scottish National Party)
5 d) By Councillor Johnston - Edinburgh Trams
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Andrew Johnston (Conservative)
5 e) By Councillor Mitchell - Fees and Charges – Taxis and Private Hire Cars
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Max Mitchell (Conservative)
  3. Cllr Catherine Fullerton (Scottish National Party)
  4. Cllr Max Mitchell (Conservative)
  5. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  6. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
5 f) By Councillor Booth - Placements in Temporary Accommodation
Share this agenda point
  1. Cllr Chas Booth (Scottish Green)
  2. Cllr Kate Campbell (Scottish National Party)
  3. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
5 g) By Councillor Burgess - Authorised Absence for Global Climate Strike
Share this agenda point
  1. Cllr Steve Burgess (Scottish Green)
  2. Cllr Ian Perry (Labour)
5 h) By Councillor Main - Edinburgh Schools - Heating, Lighting and Recycling
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  3. Cllr Ian Perry (Labour)
6. Leader's Report
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Cammy Day (Labour)
  3. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  4. Cllr Iain Whyte (Conservative)
  5. Cllr Cammy Day (Labour)
  6. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  7. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  8. Cllr Cammy Day (Labour)
  9. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  10. Cllr Robert Aldridge (Liberal Democrat)
  11. Cllr Cammy Day (Labour)
  12. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  13. Cllr Eleanor Bird (Scottish National Party)
6 a) Leader's Report
Share this agenda point
  1. Cllr Cammy Day (Labour)
  2. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  3. Cllr Gordon Munro (Labour)
  4. Cllr Cammy Day (Labour)
  5. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  6. Cllr Jim Campbell (Conservative)
  7. Cllr Cammy Day (Labour)
  8. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  9. Cllr Alex Staniforth (Scottish Green)
  10. Cllr Cammy Day (Labour)
  11. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  12. Cllr Neil Ross (Liberal Democrat)
  13. Cllr Cammy Day (Labour)
  14. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  15. Cllr Kate Campbell (Scottish National Party)
  16. Cllr Cammy Day (Labour)
  17. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  18. Cllr John McLellan (Conservative)
  19. Cllr Cammy Day (Labour)
  20. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  21. Cllr Donald Wilson (Labour)
  22. Cllr Cammy Day (Labour)
  23. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  24. Cllr Catherine Fullerton (Scottish National Party)
  25. Cllr Cammy Day (Labour)
  26. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  27. Cllr Andrew Johnston (Conservative)
  28. Cllr Cammy Day (Labour)
  29. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  30. Cllr Graeme Bruce (Conservative)
  31. Cllr Cammy Day (Labour)
  32. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  33. Cllr Susan Webber (Conservative)
  34. Cllr Cammy Day (Labour)
  35. Cllr Cammy Day (Labour)
  36. Cllr Cammy Day (Labour)
  37. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  38. Cllr Graham Hutchison (Conservative)
  39. Cllr Cammy Day (Labour)
  40. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  41. Cllr Mark Brown (Conservative)
  42. Cllr Cammy Day (Labour)
  43. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  44. Cllr Phil Doggart (Conservative)
  45. Cllr Cammy Day (Labour)
  46. Cllr Nick Cook (Conservative)
  47. Cllr Cammy Day (Labour)
  48. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  49. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
7. Appointments
Share this agenda point
7 a) Appointments to Outside Organisations etc
Share this agenda point
  1. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  2. Cllr Catherine Fullerton (Scottish National Party)
  3. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  4. Cllr Karen Doran (Labour)
  5. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
8. Reports
Share this agenda point
  1. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  2. Cllr Jason Rust (Conservative)
  3. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  4. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
8 a) Appointment to the Board of Transport for Edinburgh
Share this agenda point
  1. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  2. Cllr Lesley Macinnes (Scottish National Party)
  3. Cllr Karen Doran (Labour)
  4. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
8 b) Amendments to Shareholder Agreement and Articles of Association: Transport for Edinburgh Ltd and Edinburgh Trams Ltd
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  3. Cllr Lesley Macinnes (Scottish National Party)
  4. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  5. Cllr Karen Doran (Labour)
  6. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
8 c) Edinburgh City Centre Transformation
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
9. Motions
Share this agenda point
9 a) By Councillor Whyte - Blue Badge Schemes
Share this agenda point
  1. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  2. Cllr Iain Whyte (Conservative)
  3. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  4. Cllr Andrew Johnston (Conservative)
  5. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  6. Cllr Eleanor Bird (Scottish National Party)
  7. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  8. Cllr Cammy Day (Labour)
  9. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  10. Cllr Ian Campbell (Scottish National Party)
  11. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
9 b) By Councillor Rae - Greening the Fringe
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  3. Cllr Alex Staniforth (Scottish Green)
  4. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  5. Cllr Mary Campbell (Scottish Green)
  6. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  7. Cllr Amy McNeese-Mechan
  8. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  9. Cllr Amy McNeese-Mechan
  10. Cllr Amy McNeese-Mechan
  11. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  12. Cllr Donald Wilson (Labour)
  13. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  14. Cllr Scott Arthur (Labour)
  15. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  16. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
9 c) By Councillor Doggart - Scottish Hockey
Share this agenda point
  1. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  2. Cllr Phil Doggart (Conservative)
  3. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  4. Cllr Susan Webber (Conservative)
  5. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  6. Cllr Donald Wilson (Labour)
  7. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  8. Cllr Amy McNeese-Mechan
  9. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  10. Cllr Scott Arthur (Labour)
  11. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  12. Cllr Phil Doggart (Conservative)
  13. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  14. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  15. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
9 d) By Councillor Doggart - Sports Pitches
Share this agenda point
9 e) By Councillor Miller - Parking in the City Chambers Quadrangle
Share this agenda point
  1. Cllr Phil Doggart (Conservative)
9 d) By Councillor Doggart - Sports Pitches
Share this agenda point
  1. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  2. Cllr Mark Brown (Conservative)
  3. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  4. Cllr Alex Staniforth (Scottish Green)
  5. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  6. Cllr Gavin Corbett (Scottish Green)
  7. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  8. Cllr Hal Osler (Liberal Democrat)
  9. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  10. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  11. Cllr Neil Ross (Liberal Democrat)
  12. Cllr Donald Wilson (Labour)
  13. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  14. Cllr Phil Doggart (Conservative)
  15. Cllr Robert Aldridge (Liberal Democrat)
  16. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
9 d) By Councillor Doggart - Sports Pitches
Share this agenda point
  1. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  2. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  3. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
9 e) By Councillor Miller - Parking in the City Chambers Quadrangle
Share this agenda point
  1. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  2. Cllr Claire Miller (Scottish Green)
  3. Cllr Gavin Corbett (Scottish Green)
  4. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  5. Cllr Gavin Corbett (Scottish Green)
  6. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  7. Cllr Alasdair Rankin (Scottish National Party)
  8. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  9. Cllr Lezley Marion Cameron (Labour)
  10. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  11. Cllr Louise Young (Liberal Democrat)
  12. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  13. Cllr Robert Aldridge (Liberal Democrat)
  14. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  15. Cllr Ian Campbell (Scottish National Party)
  16. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  17. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  18. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  19. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  20. Cllr Claire Miller (Scottish Green)
  21. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  22. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  23. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
9 f) By Councillor Main - Council Welfare Accreditation
Share this agenda point
  1. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  2. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  3. Cllr Chas Booth (Scottish Green)
  4. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  5. Cllr Kate Campbell (Scottish National Party)
  6. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  7. Cllr Maureen Child (Labour)
  8. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  9. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  10. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  11. Cllr Max Mitchell (Conservative)
  12. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  13. Cllr Max Mitchell (Conservative)
  14. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  15. Cllr Nick Cook (Conservative)
  16. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  17. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  18. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  19. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
9 g) By Councillor Mary Campbell - National Adoption Week
Share this agenda point
  1. Cllr Mary Campbell (Scottish Green)
  2. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  3. Cllr Steve Burgess (Scottish Green)
  4. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
9 h) By Councillor Cameron - Boroughmuir Rugby Club Centenary
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  3. Cllr Lezley Marion Cameron (Labour)
  4. Cllr Lezley Marion Cameron (Labour)
  5. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  6. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  7. Webcast Finished
Cllr Scott Arthur (Labour)
City of Edinburgh Council
Cllr Mark Brown (Conservative)
City of Edinburgh Council
Cllr Maureen Child (Labour)
City of Edinburgh Council
Cllr Nick Cook (Conservative)
City of Edinburgh Council
Cllr Cammy Day (Labour)
City of Edinburgh Council
Cllr Karen  Doran (Labour)
City of Edinburgh Council
Cllr Amy McNeese-Mechan
City of Edinburgh Council
Cllr Gordon Munro (Labour)
city of Edinburgh Council
Cllr Ian Perry (Labour)
City of Edinburgh Council
Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
Lord Provost
City of Edinburgh Council
Cllr Jason Rust (Conservative)
City of Edinburgh Council
Cllr Iain Whyte (Conservative)
City of Edinburgh Council
Cllr Donald Wilson (Labour)
City of Edinburgh Council