City of Edinburgh Council - Thursday, 24th October 2019 at 10:00am - City of Edinburgh Council Webcasts

City of Edinburgh Council
Thursday, 24th October 2019 at 10:00am 

Agenda

Slides

Transcript

Map

Resources

Forums

Speakers

Votes

 
Start of webcast
Share this agenda point
  1. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
1. Order of business
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Norman Work (Scottish National Party)
  3. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  4. Cllr Gillian Gloyer (Liberal Democrat)
  5. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
a) Motions and Amendments
Share this agenda point
2 a) Declaration of interests
Share this agenda point
3. Deputations
Share this agenda point
  1. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  2. Deputation
  3. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  4. Cllr Cammy Day (Labour)
  5. Deputation
  6. Cllr Cammy Day (Labour)
  7. Deputation
  8. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  9. Cllr Gordon Munro (Labour)
  10. Deputation
  11. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  12. Cllr Lezley Marion Cameron (Labour)
  13. Deputation
  14. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  15. Cllr Scott Arthur (Labour)
  16. Deputation
  17. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  18. Cllr Gavin Barrie (EPIC)
  19. Deputation
  20. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  21. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  22. Deputation
  23. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  24. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
9 h) By Councillor Rae - Capping Private Hire Car Licences
Share this agenda point
  1. Cllr Susan Rae (Scottish Green)
  2. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  3. Cllr Susan Rae (Scottish Green)
  4. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  5. Cllr Susan Rae (Scottish Green)
  6. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  7. Cllr Susan Rae (Scottish Green)
  8. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  9. Cllr Steve Burgess (Scottish Green)
  10. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  11. Cllr Lezley Marion Cameron (Labour)
  12. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  13. Cllr Catherine Fullerton (Scottish National Party)
  14. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  15. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  16. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  17. Cllr Neil Ross (Liberal Democrat)
  18. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  19. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  20. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  21. Cllr Denis Dixon (Scottish National Party)
  22. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  23. Cllr Phil Doggart (Conservative)
  24. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  25. Cllr Derek Howie (Scottish National Party)
  26. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  27. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
4 a) Minutes
Share this agenda point
  1. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
5. Questions
Share this agenda point
5 a) By Councillor Miller - Leaf Sweeping - for answer by the Convener of the Transport and Environment Committee
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  3. Cllr Claire Miller (Scottish Green)
  4. Cllr Lesley Macinnes (Scottish National Party)
  5. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
5 b) By Councillor Osler - Parking in Front of Communal Bins – for answer by the Convener of the Transport and Environment Committee
Share this agenda point
  1. Cllr Hal Osler (Liberal Democrat)
  2. Cllr Lesley Macinnes (Scottish National Party)
  3. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  4. Cllr Gavin Corbett (Scottish Green)
5 d) By Councillor Corbett - Loss of Green Space - for answer by the Convener of the Planning Committee
Share this agenda point
  1. Cllr Neil Gardiner (Scottish National Party)
  2. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
5 e) By Councillor Mowat - City's Global Reputation - for answer by the Convener of the Culture and Communities Committee
Share this agenda point
  1. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  2. Cllr Donald Wilson (Labour)
5 f) By Councillor Brown - Climate Change Event Friday 20th September 2019 - for answer by the Convener of the Education, Children and Families Committee
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Mark Brown (Conservative)
5 g) By Councillor Laidlaw - Local Authority Brexit Funding - for answer by the Leader of the Council
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Callum Laidlaw (Conservative)
  3. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  4. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
5 h) By Councillor Brown - Lampposts Wraps - for answer by the Convener of the Transport and Environment Committee
Share this agenda point
  1. Cllr Mark Brown (Conservative)
  2. Cllr Lesley Macinnes (Scottish National Party)
  3. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  4. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
6. Leader's Report
Share this agenda point
6 a) Leader's Report
Share this agenda point
  1. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  2. Cllr Iain Whyte (Conservative)
  3. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  4. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  5. Cllr Alex Staniforth (Scottish Green)
  6. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  7. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  8. Cllr Robert Aldridge (Liberal Democrat)
  9. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  10. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  11. Cllr Cammy Day (Labour)
  12. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  13. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  14. Cllr George Gordon (Scottish National Party)
  15. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  16. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  17. Cllr Callum Laidlaw (Conservative)
  18. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  19. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  20. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  21. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  22. Cllr Gillian Gloyer (Liberal Democrat)
  23. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  24. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  25. Cllr Gordon Munro (Labour)
  26. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  27. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  28. Cllr Alasdair Rankin (Scottish National Party)
  29. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  30. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  31. Cllr Susan Webber (Conservative)
  32. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  33. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  34. Cllr Jim Campbell (Conservative)
  35. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  36. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  37. Cllr Andrew Johnston (Conservative)
  38. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  39. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  40. Cllr Lesley Macinnes (Scottish National Party)
  41. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  42. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  43. Cllr Phil Doggart (Conservative)
  44. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  45. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  46. Cllr Chas Booth (Scottish Green)
  47. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  48. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  49. Cllr Kate Campbell (Scottish National Party)
  50. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  51. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  52. Cllr Susan Rae (Scottish Green)
  53. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  54. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  55. Cllr Amy McNeese-Mechan
  56. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  57. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  58. Cllr Claire Bridgman (EPIC)
  59. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  60. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
7. Appointments
Share this agenda point
7 a) Appointments to Committees etc
Share this agenda point
  1. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  2. Cllr Cammy Day (Labour)
  3. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  4. Cllr Cammy Day (Labour)
  5. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  6. Cllr Cammy Day (Labour)
  7. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  8. Cllr Jason Rust (Conservative)
  9. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
8. Reports
Share this agenda point
8 a) Edinburgh and South East Scotland City Region Deal Annual Report, Annual Conversation and Regional Growth Framework Update
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  3. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  4. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  5. Cllr Cammy Day (Labour)
  6. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  7. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  8. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  9. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  10. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  11. Cllr Gavin Corbett (Scottish Green)
  12. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  13. Cllr Alex Staniforth (Scottish Green)
  14. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  15. Cllr Robert Aldridge (Liberal Democrat)
  16. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  17. Cllr Neil Ross (Liberal Democrat)
  18. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  19. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  20. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  21. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
8 b) International Travel and Conferences
Share this agenda point
  1. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  2. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  3. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
8 c) Audited Annual Report 2019 of the Lothian Pension Fund and Scottish Homes Pensions Fund Including Annual Report by External Auditor
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  3. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  4. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  5. Cllr Joan Griffiths (Labour)
  6. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
8 d) City of Edinburgh Council - 2018/19 Annual Audit Report to the Council and the Controller of Audit (Audited Annual Accounts ISA260 )
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  3. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  4. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  5. Cllr Joan Griffiths (Labour)
  6. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  7. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  8. Cllr Graham Hutchison (Conservative)
  9. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  10. Cllr Nick Cook (Conservative)
  11. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  12. Cllr Gordon Munro (Labour)
  13. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  14. Cllr Alasdair Rankin (Scottish National Party)
  15. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  16. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  17. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  18. Cllr Graham Hutchison (Conservative)
  19. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  20. Cllr Graham Hutchison (Conservative)
  21. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  22. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  23. Cllr Graham Hutchison (Conservative)
  24. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
8 e) Bustracker - Contract Award - referral from the Finance and Resources Committee
Share this agenda point
  1. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  2. Cllr Alasdair Rankin (Scottish National Party)
  3. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  4. Cllr Joan Griffiths (Labour)
  5. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  6. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  7. Cllr Iain Whyte (Conservative)
  8. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  9. Cllr Iain Whyte (Conservative)
9. Motions
Share this agenda point
8 e) Bustracker - Contract Award - referral from the Finance and Resources Committee
Share this agenda point
  1. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  2. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  3. Cllr Neil Gardiner (Scottish National Party)
9 a) By Councillor Gardiner - Edinburgh World Heritage
Share this agenda point
  1. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  2. Cllr Maureen Child (Labour)
  3. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  4. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
9 b) By Councillor Fullerton - Hutchison Vale Football Club - 80th Anniversary
Share this agenda point
  1. Cllr Catherine Fullerton (Scottish National Party)
  2. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  3. Cllr Catherine Fullerton (Scottish National Party)
  4. Cllr Donald Wilson (Labour)
  5. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  6. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
9 c) By Councillor Bird - Respectful Political Debate
Share this agenda point
  1. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  2. Cllr Eleanor Bird (Scottish National Party)
  3. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  4. Cllr Mandy Watt (Labour)
  5. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  6. Cllr Kate Campbell (Scottish National Party)
  7. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  8. Cllr Claire Miller (Scottish Green)
  9. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  10. Cllr Jim Campbell (Conservative)
  11. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  12. Cllr Lezley Marion Cameron (Labour)
  13. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  14. Cllr Alasdair Rankin (Scottish National Party)
  15. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  16. Cllr Nick Cook (Conservative)
  17. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  18. Cllr Susan Rae (Scottish Green)
  19. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  20. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
9 d) By Councillor Mary Campbell - Transgender Day of Remembrance
Share this agenda point
9 e) By Councillor Mitchell - Transgender Day of Remembrance
Share this agenda point
  1. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  2. Cllr Mary Campbell (Scottish Green)
  3. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  4. Cllr Alex Staniforth (Scottish Green)
  5. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  6. Cllr Max Mitchell (Conservative)
  7. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  8. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  9. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
9 f) By Councillor Barrie - Proposed Amendments to Committee Terms of Reference and Delegated Functions
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Gavin Barrie (EPIC)
  3. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
9 g) By Councillor Gloyer - Civic Reception for Edinburgh Film Guild
Share this agenda point
  1. Cllr Gavin Barrie (EPIC)
  2. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  3. Cllr Gillian Gloyer (Liberal Democrat)
  4. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  5. Cllr Mary Campbell (Scottish Green)
  6. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  7. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
9 i) By Councillor Mowat - Film Charter and Principles
Share this agenda point
  1. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  2. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  3. Cllr Nick Cook (Conservative)
  4. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  5. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  6. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  7. Cllr Cammy Day (Labour)
  8. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
9 j) By Councillor Mowat - Claim for Award of Expenses in the Appeal PPA-230-2207
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  3. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  4. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  5. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  6. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  7. Cllr Neil Gardiner (Scottish National Party)
  8. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  9. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  10. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  11. Cllr Neil Gardiner (Scottish National Party)
  12. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  13. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  14. Webcast Finished
Photograph of Cllr Scott Arthur (Labour)
City of Edinburgh Council
Photograph of Cllr Gavin Barrie (EPIC)
City of Edinburgh Council
Photograph of Cllr Claire Bridgman (EPIC)
City of Edinburgh Council
Photograph of Cllr Mark Brown (Conservative)
City of Edinburgh Council
Photograph of Cllr Maureen Child (Labour)
City of Edinburgh Council
Photograph of Cllr Nick Cook (Conservative)
City of Edinburgh Council
Photograph of Cllr Cammy Day (Labour)
City of Edinburgh Council
Photograph of Cllr Joan Griffiths (Labour)
City of Edinburgh Council
Photograph of Cllr Amy McNeese-Mechan
City of Edinburgh Council
Photograph of Cllr Gordon Munro (Labour)
city of Edinburgh Council
Photograph of Cllr Susan Rae (Scottish Green)
City of Edinburgh Council
Photograph of Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
Lord Provost
City of Edinburgh Council
Photograph of Cllr Jason Rust (Conservative)
City of Edinburgh Council
Photograph of Cllr Mandy Watt (Labour)
City of Edinburgh Council
Photograph of Cllr Iain Whyte (Conservative)
City of Edinburgh Council
Photograph of Cllr Donald Wilson (Labour)
City of Edinburgh Council