City of Edinburgh Council - Thursday, 12th March 2020 at 10:00am - City of Edinburgh Council Webcasts

City of Edinburgh Council
Thursday, 12th March 2020 at 10:00am 

Agenda

Slides

Transcript

Map

Resources

Forums

Speakers

Votes

 
Start of webcast
Share this agenda point
1 a) Order of Business
Share this agenda point
  1. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  2. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
2. Declaration of interests
Share this agenda point
2 a) Declaration of interests
Share this agenda point
  1. Cllr Stephanie Smith (Conservative)
  2. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  3. Cllr Lezley Marion Cameron (Labour)
  4. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  5. Cllr George Gordon (Scottish National Party)
  6. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
3. Deputations
Share this agenda point
  1. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  2. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  3. Cllr Kate Campbell (Scottish National Party)
  4. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  5. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
3. Deputations
Share this agenda point
  1. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  2. Cllr Mandy Watt (Labour)
  3. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  4. Cllr Amy McNeese-Mechan
  5. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  6. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  7. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  8. Cllr Claire Miller (Scottish Green)
  9. Cllr Louise Young (Liberal Democrat)
  10. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  11. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  12. Cllr Mandy Watt (Labour)
  13. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  14. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
4 a) Minute of 6 February 2020
Share this agenda point
4 b) Minute of 20 February 2020
Share this agenda point
  1. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
5. Questions
Share this agenda point
5 a) By Councillor Miller - Road Maintenance
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
5 b) By Councillor Rust - Comiston Farmhouse
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Graham Hutchison (Conservative)
  3. Cllr Alasdair Rankin (Scottish National Party)
5 c) By Councillor Rust - LED Lighting
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Graham Hutchison (Conservative)
  3. Cllr Lesley Macinnes (Scottish National Party)
5 d) By Councillor Jim Campbell - Directors of Marketing Edinburgh
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Jim Campbell (Conservative)
  3. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  4. Cllr Jim Campbell (Conservative)
  5. Cllr Kate Campbell (Scottish National Party)
5 e) By Councillor Mowat - Bus Stops
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  3. Cllr Lesley Macinnes (Scottish National Party)
5 f) By Councillor Mowat - Picardy Place
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  3. Cllr Lesley Macinnes (Scottish National Party)
  4. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  5. Cllr Lesley Macinnes (Scottish National Party)
  6. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
5 g) By Councillor Rust - Webcasting
Share this agenda point
5 h) By Councillor Lang - Rosshill Terrace
Share this agenda point
  1. Cllr Kevin Lang (Liberal Democrat)
  2. Cllr Lesley Macinnes (Scottish National Party)
5 i) By Councillor Lang - Bo'ness Road Crossing
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Kevin Lang (Liberal Democrat)
5 j) By Councillor Whyte - Social and Affordable Homes Project
Share this agenda point
  1. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  2. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  3. Cllr Iain Whyte (Conservative)
  4. Cllr Kate Campbell (Scottish National Party)
  5. Cllr Iain Whyte (Conservative)
  6. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  7. Cllr Iain Whyte (Conservative)
  8. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
5 k) By Councillor McLellan - Legal Advice Costs
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr John McLellan (Conservative)
  3. Cllr Alasdair Rankin (Scottish National Party)
  4. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  5. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
5 l) By Councillor Main - Impact Assessments
Share this agenda point
  1. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
5 m) By Councillor Booth - Taxi and Private Hire Car Complaints
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Chas Booth (Scottish Green)
5 n) By Councillor Burgess - Council Pensions
Share this agenda point
6. Leader's Report
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Steve Burgess (Scottish Green)
5 n) By Councillor Burgess - Council Pensions
Share this agenda point
6. Leader's Report
Share this agenda point
  1. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
6 a) Leader's Report
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  3. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  4. Cllr Iain Whyte (Conservative)
  5. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  6. Cllr Iain Whyte (Conservative)
  7. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  8. Cllr Iain Whyte (Conservative)
  9. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  10. Cllr Alex Staniforth (Scottish Green)
  11. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  12. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  13. Cllr Robert Aldridge (Liberal Democrat)
  14. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  15. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  16. Cllr Cammy Day (Labour)
  17. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  18. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  19. Cllr Amy McNeese-Mechan
  20. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  21. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  22. Cllr Graham Hutchison (Conservative)
  23. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  24. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  25. Cllr Melanie Main (Scottish Green)
  26. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  27. Cllr Kevin Lang (Liberal Democrat)
  28. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  29. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  30. Cllr Gordon Munro (Labour)
  31. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  32. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  33. Cllr George Gordon (Scottish National Party)
  34. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  35. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  36. Cllr John McLellan (Conservative)
  37. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  38. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  39. Cllr Chas Booth (Scottish Green)
  40. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  41. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  42. Cllr Callum Laidlaw (Conservative)
  43. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  44. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  45. Cllr Gavin Barrie (EPIC)
  46. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  47. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  48. Cllr Andrew Johnston (Conservative)
  49. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  50. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  51. Cllr Alasdair Rankin (Scottish National Party)
  52. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  53. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  54. Cllr Susan Webber (Conservative)
  55. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  56. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  57. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  58. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  59. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  60. Cllr Phil Doggart (Conservative)
  61. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  62. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
7 a) Committee and Outside Body Appointments
Share this agenda point
  1. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  2. Cllr Catherine Fullerton (Scottish National Party)
  3. Cllr Karen Doran (Labour)
  4. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  5. Cllr Claire Bridgman (EPIC)
  6. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  7. Cllr Gavin Barrie (EPIC)
  8. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  9. Cllr Catherine Fullerton (Scottish National Party)
  10. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  11. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  12. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
7 b) Elected Member's Oversight Sub-Committee
Share this agenda point
  1. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  2. Cllr Catherine Fullerton (Scottish National Party)
  3. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  4. Cllr Karen Doran (Labour)
  5. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  6. Cllr Ian Perry (Labour)
  7. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  8. Cllr Graham Hutchison (Conservative)
  9. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  10. Cllr Catherine Fullerton (Scottish National Party)
  11. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
8. Reports
Share this agenda point
8 a) Outcome of the Statutory Consultation Process on the Proposal to Establish a New Non-Denominational Primary School and Implement Catchment Changes to Address School Capacity and Accommodation Pressures in West Edinburgh
Share this agenda point
  1. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  2. Cllr Alison Dickie (Scottish National Party)
  3. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  4. Cllr Louise Young (Liberal Democrat)
  5. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  6. Cllr Kevin Lang (Liberal Democrat)
  7. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  8. Cllr Ian Perry (Labour)
  9. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
8 b) Outcome of the Statutory Consultation Process on the Proposal to Relocate Newcraighall Primary School to a New Building in the New Brunstane Development
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  3. Cllr Alison Dickie (Scottish National Party)
  4. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
8 c) Outcomes of the Statutory Consultation Proposing to Realign the Catchment Areas of Clovenstone Primary School, Sighthill Primary School and Wester HailesEducation Centre to Accommodate the Proposed Edinburgh Park and Curriemuirend Development Sites
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Ian Perry (Labour)
  3. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  4. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  5. Cllr Ian Perry (Labour)
  6. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  7. Cllr Alison Dickie (Scottish National Party)
  8. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  9. Cllr Neil Gardiner (Scottish National Party)
  10. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
8 d) City Strategic Investment Fund - Powderhall Stables
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  3. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  4. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
8 e) Capital Strategy 2020-2030 - Annual Report
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Alasdair Rankin (Scottish National Party)
8 f) Annual Treasury Management Strategy 2020-2021
Share this agenda point
  1. Cllr Joan Griffiths (Labour)
  2. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  3. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  4. Cllr Alasdair Rankin (Scottish National Party)
  5. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
8 g) Edinburgh Living LLPs - Acquisition of Homes 2020/21
Share this agenda point
  1. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  2. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  3. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  4. Cllr Alasdair Rankin (Scottish National Party)
  5. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  6. Cllr Joan Griffiths (Labour)
  7. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
8 h) EICC Hotel and Hotel School - Business Case
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Joan Griffiths (Labour)
  3. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  4. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  5. Cllr Alasdair Rankin (Scottish National Party)
  6. Cllr Joan Griffiths (Labour)
  7. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  8. Cllr Stephanie Smith (Conservative)
  9. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  10. Cllr John McLellan (Conservative)
  11. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  12. Cllr Gavin Corbett (Scottish Green)
  13. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  14. Cllr Chas Booth (Scottish Green)
  15. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  16. Cllr Robert Aldridge (Liberal Democrat)
  17. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  18. Cllr Neil Ross (Liberal Democrat)
  19. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  20. Cllr Gavin Barrie (EPIC)
  21. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  22. Cllr Gavin Barrie (EPIC)
  23. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  24. Cllr Robert Aldridge (Liberal Democrat)
  25. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  26. Cllr Alasdair Rankin (Scottish National Party)
  27. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  28. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  29. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
9. Motions
Share this agenda point
9 a) By Councillor Jim Campbell - SailGP
Share this agenda point
  1. Cllr Jim Campbell (Conservative)
  2. Cllr Callum Laidlaw (Conservative)
  3. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  4. Cllr Donald Wilson (Labour)
  5. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  6. Cllr Amy McNeese-Mechan
  7. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  8. Cllr Jim Campbell (Conservative)
  9. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
9 b) By Councillor Jim Campbell - Reported Service Failures Maps
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Jim Campbell (Conservative)
  3. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  4. Cllr Jim Campbell (Conservative)
  5. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  6. Cllr Joanna Mowat (Conservative)
  7. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  8. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
9 c) By Councillor Staniforth - Policy on China
Share this agenda point
  1. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  2. Cllr Alex Staniforth (Scottish Green)
  3. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  4. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  5. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  6. Cllr Adam McVey (Scottish National Party)
  7. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  8. Cllr Cammy Day (Labour)
  9. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  10. Cllr Cameron Rose (Conservative)
  11. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  12. Cllr Jim Campbell (Conservative)
  13. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
9 d) By the Lord Provost - 20th Anniversary of the Edinburgh Biodiversity Partnership
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  3. Cllr Joan Griffiths (Labour)
9 e) By the Lord Provost - 20th Anniversary of the International Womens Club Edinburgh
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
9 f) By Councillor Watt - International Women's Day
Share this agenda point
  1. Cllr Joan Griffiths (Labour)
9 g) By Councillor Neil Ross - Commercial Sponsorship of Civic Receptions
Share this agenda point
  1. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  2. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  3. Cllr Neil Ross (Liberal Democrat)
9 h) By Councillor Cameron - Fire at Liberton Primary School
Share this agenda point
  1. Gavin King (Democracy, Governance and Resilience Senior
  2. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  3. Cllr Lezley Marion Cameron (Labour)
  4. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  5. Cllr Lesley Macinnes (Scottish National Party)
  6. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  7. Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
  8. Webcast Finished
Photograph of Cllr Gavin Barrie (EPIC)
City of Edinburgh Council
Photograph of Cllr Claire Bridgman (EPIC)
City of Edinburgh Council
Photograph of Cllr Cammy Day (Labour)
City of Edinburgh Council
Photograph of Cllr Karen  Doran (Labour)
City of Edinburgh Council
Photograph of Cllr Joan Griffiths (Labour)
City of Edinburgh Council
Photograph of Cllr Amy McNeese-Mechan
City of Edinburgh Council
Photograph of Cllr Gordon Munro (Labour)
city of Edinburgh Council
Photograph of Cllr Ian Perry (Labour)
City of Edinburgh Council
Photograph of Cllr Frank Ross (Scottish National Party)
Lord Provost
City of Edinburgh Council
Photograph of Cllr Mandy Watt (Labour)
City of Edinburgh Council
Photograph of Cllr Iain Whyte (Conservative)
City of Edinburgh Council
Photograph of Cllr Donald Wilson (Labour)
City of Edinburgh Council